Wystawa fotografii Marcina Ryczka: “The Moment”

Wystawa fotografii Marcina Ryczka: “The Moment”

Materiały filmowe

Dla mediów

Wirtualna wystawa fotografii Marcina Ryczka “The Moment” już otwarta!

W poniedziałek 20 czerwca 2016 roku zainaugurowana została kolejna, wirtualna wystawa zorganizowana przez Galerię Limited Edition. Jest to wystawa prac Marcina Ryczka, autora wielokrotnie nagradzanych fotografii, laureata Grand Prix International Fine-Art Photography Award oraz twórcy legendarnego już zdjęcia “A Man Feeding Swans in the Snow”, które poruszyło miliony osób na całym świecie. Wystawa pt. “The Moment” w całości poświęcona została twórczości krakowskiego fotografa. Tłumacząc ukryte w pracach symbole i klisze, robi to w dość niecodzienny i przewrotny sposób, nawiązujący zarazem do źródła międzynarodowego sukcesu Ryczka. Wystawę udostępniono w całości przez Internet.

Marcin Ryczek urodził się w Lublinie. Do Krakowa wyjechał studiować grafikę komputerową, jednak to fotografia zawsze interesowała go najbardziej. Zafascynowany miastem stworzył projekt “Nieznany Kraków”, dokumentujący mało znane i urokliwe zakątki stolicy małopolski, których próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Przełom w jego karierze nastąpił w 2013 roku, kiedy po wielu próbach udało mu się uchwycić kadr przedstawiający mężczyznę nad brzegiem Wisły, otoczonego przez łabędzie. Praca trafiła do Internetu, gdzie w krótkim czasie zobaczyły ją miliony osób. Zdjęciem szybko zainteresowały się międzynarodowe media: można je było zobaczyć m.in. w „The Guardian” (UK), „The Telegraph” (UK), „Der Spiegel” (Niemcy), „La Repubblica” (Włochy), Politiken (Dania), 20 Minuten (Szwajcaria), Athens Voice (Grecja), The Daily Telegraph (Australia) oraz w magazynach National Geographic na całym świecie. The Huffington Post okrzyknął je również jednym z najbardziej poruszających zdjęć 2013 roku.

Naszym celem było przestawienie twórczości Marcina Ryczka w nieco szerszym kontekście – mówi Iwona Staroszczyk, pomysłodawczyni wystawy oraz właścicielka galerii sztuki współczesnej Limited Edition – Każdego dnia powstaje niezliczona ilość nowych fotografii. Jednak obok zdjęć Ryczka nie da się przejść obojętnie, ponieważ są niezwykle uniwersalne i bardzo mocno działają na naszą wyobraźnię. Siła tych fotografii to właśnie sposób w jaki nawiązują z nami dialog każą nam się zatrzymać, zamyślić, przypomnieć, że ta nasza codzienność skrywa drugie dno w sensie czysto ludzkim: bez względu na punkt życia, w którym się znajdujemy, szerokość geograficzną czy kulturę. “The Moment” to podróż wraz z tymi niezwykłymi zdjęciami.

Warty podkreślenia jest również wirtualny wymiar wystawy projekt dostępny jest dla zwiedzających przez Internet. Każda osoba może wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy komputer, tablet lub telefon komórkowy z dostępem do Internetu.

Internet pełni dziś funkcję wielkiej galerii sztuki i doskonale sprawdza się do prezentowania całokształtu pracy twórcy – zdradza Marcin Ryczek – technologia od wielu lat pomaga mi rozwijać swoją fotograficzną wizję, dlatego cieszę się, że to właśnie moje fotografie zostały w ten sposób wyróżnione.

Wystawa potrwa do 30 sierpnia 2016 roku.

Strona wydarzenia:

https://www.facebook.com/events/1772878556280835/

Szczegóły:

The Moment

Fotografie Marcina Ryczka można traktować jako grę elementów powszednich, dających się odnaleźć w każdej codzienności, które uchwycone okiem fotografa, stają się poruszającą, uniwersalną opowieścią o harmonii, człowieku i jego wrażliwości. Tytułowy „moment” to czas zwolnienia migawki aparatu fotograficznego – ułamki sekundy, które czynią mniej lub bardziej przypadkowe zdarzenie dziełem sztuki. Zmiana ta powoduje przejście „zwykłego” obiektu – zwierzęcia, człowieka – do sfery symbolicznej, a doskonała warsztatowo kompozycja zdjęcia utrwala go w ramach emocjonującego wizualnie przeżycia.

Zapowiedź video (YouTube):

Marcin Ryczek (www.marcinryczek.com)

Fotograf o międzynarodowej sławie, którego zdjęcie pt. “A Man Feeding Swans in the Snow” zdobyło Grand Prix (I miejsce) w ramach International Fine-Art Photography Award oraz trafiło do prestiżowej kolekcji Bibliotheque Nationale de France. The Huffington Post okrzyknął je również jednym z najbardziej poruszających zdjęć 2013 roku. Zdjęcia Marcina Ryczka publikowały m.in. National Geographic (USA),The Guardian (UK), Der Spiegel (Niemcy), Israel – Yedioth Ahronoth (Izrael), La Repubblica (Włochy), Politiken (Dania), 20 Minuten (Szwajcaria), Athens Voice (Grecja), The Daily Telegraph (Australia). W ramach indywidualnych oraz grupowych wystaw prezentowane były w Japonii (Tokio i Osaka), USA (Nowy Jork, Fort Collins, Miami), Niemczech (Weimar), Chinach (Pekin), Holandii (Amsterdam), Rumunii (Cluj-Napoca), Indiach (Goa), Anglii (Londyn), Austrii (Salzburg), Danii (Kopenhaga), Włoszech (Desenzano del Garda), Francji (Paryż). W swojej twórczości posługuje się geometrią oraz symbolami. Główną zasadą, którą kieruje się w fotografii jest założenie “minimum formy, maksimum treści”.

Nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix de Découverte: International Fine-Art Photography Award 2013

LensCulture Exposure Awards 2014

IPA The International Photography Awards 2014

– Chelsea International Fine Art Competition 2014

Grand Press Photo 2014

ND Awards 2014

The Miami Street Photography Festival 2015

New York Photo Festival 2015

Moscow International Foto Awards 2014

LensCulture Exposure Awards 2014

The EPSON International Pano Awards 2014

– OASIS PhotoContest 2015

Grand Press Photo 2014

International Travel Photography Competition 2016

Galeria Limited Edition (www.limitededition.pl)

Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa, Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joan Miró; rodzimych klasyków, Zdzisława Beksińkiego, Józefa Wilkonia, Rosława Szaybo; oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie m.in. Marcina Ryczka, Szymona Brodziaka.

Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej – w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością.

Organizatorzy:

Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition (www.limitededition.pl)

Patroni medialni:

Rynek i Sztuka (www.rynekisztuka.pl)

Format (http://format-net.pl)

Szeroki Kadr (https://www.szerokikadr.pl)

Świat Obrazu (http://www.swiatobrazu.pl/)

Lounge (http://loungemagazyn.pl/)

LABEL (http://label-magazine.com/)

The Moment” – wystawa fotografii Marcina Ryczka w Limited Edition

Wernisaż: 20.06.2016, g. 19.00

Wystawę będzie można zwiedzać w Internecie na stronie: www.limitededition.pl

Wystawa potrwa do końca sierpnia 2016