Wystawa malarstwa Józefa Wilkonia: “Wilkoniada”

Wilkoniada 2015
Józef Wilkoń – malarstwo, rzeźba
Wernisaż wystawy 14 stycznia 2015r.,  godz. 19.00. Wystawa potrwa do 1 lutego 2015.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Józef Wilkoń w 2015 roku kończy 85 lat. Piekielnie zdolny  malarz, ilustrator, rzeźbiarz, autor scenografii. Jest niewątpliwie jednym z najwybitniejszych polskich artystów. Studia malarskie rozpoczął  w 1950 roku. Ukończył  krakowską Akademię Sztuk Pięknych  robiąc dyplom w pracowni  Adama Marczyńskiego .  Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Po studiach szybko dołączył do grona najlepszych  polskich ilustratorów. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

Prace artysty są natychmiast rozpoznawalne dzięki charakterystycznej kresce, dynamicznie potraktowanej  plamie barwnej  którym  towarzyszy wielka graficzna dyscyplina. Artysta  posiada wyjątkową  umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia lub elementu pejzażu za pomocą kilku ruchów pędzla bądź piórka.

Twórca najchętniej  przedstawia zwierzęta i przyrodę. Jego prace są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Wilkonia rzadko kiedy interesuje człowiek, natomiast tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku.
Na początku lat 90. artysta zainteresował się rzeźbą, która szybko stała się dla niego równie ważną dziedziną twórczości jak malarstwo. Z drewna i blachy  tworzy olbrzymie bestiarium - "Arkę Wilkonia"- ryby, ptaki, nietoperze i mnóstwo innych zwierząt, które nieustannie wędrują i są wystawiane w coraz to nowych miejscach w Polsce i na świecie.

Józef Wilkoń najczęściej kojarzony z działalnością ilustratorską, w samej swej istocie będącą pracą na zadany temat. Artysta z powodzeniem  uprawia również twórczość własną, która rzadziej gości na salonach wystawowych.

Prace malarskie, nie będące ilustracjami książkowymi, jak również niezwykłe rzeźby wykonane przez Józefa Wilkonia  zaprezentujemy na wystawie  rozpoczynającej jubileusz WIELKIEGO ARTYSTY.

Kuratorki wystawy:
Wiesława Wideryńska
Kama Zboralska