Wiktor Dżochowski

Bio

Urodził się w Delatynie na Huculszczyźnie w 1944 roku. Zmarł w Przemyślu w 2021 roku. Uprawiał malarstwo i rysunek, zajmował się rzeźbą i płaskorzeźbą. Edukację artystyczną rozpoczął w szkołach plastycznych w Bielsku-Białej i w Jarosławiu. Studia odbył w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby, w pracowni Jacka Pugeta a następnie Mariana Koniecznego, dyplom uzyskał 1973 roku.

Ma w dorobku polichromie i rzeźby sakralne oraz realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni publicznej Przemyśla: m. in. “Węzeł gordyjski”, 1975. Brał udział w większości znaczących wystaw zbiorowych przemyskiego i rzeszowskiego środowiska plastycznego. Uczestnik wielu plenerów artystycznych, m.in. Międzynarodowych Spotkało Artystów we wsi Słonne, a także plenerów w Belgii, Słowacji, Austrii.

W latach 1996 – 2004 prezentował swój dorobek na wystawach indywidualnych w Polsce – w Warszawie i Przemyślu; Francji – w Paryżu; Austrii – w Innsbrucku i Malbun oraz w Belgii – w Antwerpii. W 2005 roku odbyła się Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu retrospektywna wystawa jego dorobku, a w 2011 Benefis Wiktora Dżochowskiego.

Zdobył szereg nagród i wyróżnień, w 1998 był stypendystą Wojewody Przemyskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, kościelnych i prywatnych w Polsce, Szwecji, Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji, Macedonii, Czechach, Słowacji a także w USA, Kanadzie i Australii. Mieszka w Przemyślu.

Prace w kolekcjach muzealnych

Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych, kościelnych i prywatnych w Polsce, Szwecji, Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, Grecji, Macedonii, Czechach, Słowacji a także w USA, Kanadzie i Australii. Mieszka w Przemyślu.

Wystawy w galerii

wystawa na dziesięciolecie galerii Limited Edition

Dziesięć na dziesięć: jubileuszowa aukcja 10 obiektów artystów dekady Galerii Limited Edition

Wystawa przedaukcyjna 2.XII – 9.XII.2022
Licytacja przez internet: www.artinfo.pl”
12.XII.2022 GODZ. 19:30

Targi sztuki

15. Warszawskie Targi Sztuki 2017
Zobacz więcej

15. Warszawskie Targi Sztuki 2017

14. Warszawskie Targi Sztuki 2016
Zobacz więcej

14. Warszawskie Targi Sztuki 2016

Publikacje