Wystawa zbiorowa „Akcja Goździk”

Wystawa zbiorowa „Akcja Goździk”
Od 10 marca do 20 kwietnia 2014
Wystawa stacjonarna: Atelier Limited Edition

Akcja Goździk !

Według prastarej symboliki obowiązującej w europejskiej kulturze, w kwiatach odbija się całe piękno i doskonałość świata.

Goździk, skądinąd ładny kwiat, który jak żaden inny nosi balast ideologiczny minionej epoki, urósł do rangi peerelowskiego symbolu. Zawinięty w szary papier, niejednokrotnie przywiędły i połamany, był obowiązkowo oferowany wszystkim kobietom, bez wyjątku.

I tak w siermiężnym PRL. ósmy dzień marca rozkwitał kolorami goździków. Historia tego pięknego kwiatu, jego zdeprecjonowanie w czasach PRL zafascynowały jednego z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich plakacistów – Andrzeja Pągowskiego. Dzięki uprzejmości artysty oraz Discovery Historia na wystawie w Limited Edition będzie można obejrzeć ciekawe połączenie grafiki, filmu i animacji – prezentujące historię goździka.

Mało osób wie o drugim znaczeniu goździka. Zagłębiając się w symbolikę kwiatów odkrywamy, że jest nim podziw. Zapraszając do udziału w ekspozycji uznanych artystów, kurator wystawy chce przywrócić goździkowi jego pierwotne znaczenie, przedstawiając malarstwo kwiatów, którego wyznacznikiem jest talent i perfekcyjne opanowanie warsztatu przez twórców. Pragniemy pokazać obrazy, wobec których trudno pozostać obojętnym. Malując martwą maturę bardzo łatwo o banał. Nasza wystawa ma na celu udowodnić, że w sztuce liczy się talent, znajomość warsztatu, a temat tak naprawdę jest drugorzędny. Odwiedzający galerię będą mieli możliwość podziwiania zjawiskowego bukietu polnych kwiatów malowanego akwarelą przez wielkiego artystę Józefa Wilkonia. O ponadczasowej magii kwiatów w sztuce przypomną realistyczne obrazy olejne Janusza Szpyta, artysty uznanego za prawdziwą osobowość w polskim malarstwie współczesnym. Warto też będzie zwrócić uwagę na rozjaśnioną gamę barwną, miękki rysunek i jakby roztopione we mgle bukiety Józefa Gazdy – porównywanego w sposobie malowania do znakomitej Olgi Boznańskiej. Obrazy starych mistrzów przywoła w swoim malarstwie Agata Woźniak – Niemkiewicz, która jest konserwatorem z wykształcenia. W nurcie klasyków mieszczą się również kwiaty Jana Przełomca, malarza wywodzącego się z krakowskiej szkoły, ucznia Czesława Rzepińskiego i Zbigniewa Pronaszki. Artysta czerpie z kolorystycznych tradycji malarstwa europejskiego, zachwyca formą i wyrafinowanym kolorem. Wśród prezentowanych dzieł znajdą się również kwiatowe impresje jednego z najbardziej uznanych fotografów rosyjskich – Vladimira Vyatkina.

Temat kwiatów przedstawiany w sposób klasyczny jest ponadczasowy. Jednak, jedynie taki sposób obrazowania wnosi pewną monotonię do ekspozycji. Dla amatorów ekspresyjnego malarstwa proponujemy kwiaty malowane ciekawą techniką wydmuchiwania farb, wykreowane przez mieszkającą w USA, Agnieszkę Nowińską. Wzrok przyciągną też na pewno pełne energetycznych kolorów abstrakcje Darka Pali. Na uznanie zasługują również prace Rafała Michała Szatona, ucznia Pin’a Moralesa z bliskiego kręgu Salvadora Dalego, który mieszka i tworzy w Hiszpanii. Całości dopełnią niezwykłe, stylizowane obrazy kwiatów autorstwa Izabeli Markowskiej, Anety Jaźwińskiej oraz mieszkającej od lat w Londynie niezwykłej malarki Mańki Dowling.

Prace pokazane na wystawie, co ważne, nie były specjalnie przez artystów na tę okoliczność wykonane. Ktoś kiedyś powiedział, że kwiaty w malarstwie nie więdną.

Każdy będzie miał możliwość zachwytu nad pięknem kwiatów, widzianych oczyma utalentowanych wrażliwych twórców. Mamy nadzieję iż po 8 marca 2014 roku hasło „goździk” nabierze zupełnie nowego znaczenia.