Galeria online:

Akt w malarstwie Józefa Wilkonia

Wystawa malarstwa cyfrowego Józefa Wilkonia: “Akt w malarstwie Józefa Wilkonia”
13.02-7.04.2019
Wystawa stacjonarna: Nowy Dom Sztuki Pałacu w Radziejowicach, Radziejowice
Wystawa online: limitededition.pl

Ekspozycja

Materiały filmowe

Katalog

Akt w malarstwie Józefa Wilkonia

Dla mediów

Urodzinowa wystawa Mistrza Józefa Wilkonia

Akt w malarstwie Józefa Wilkonia

Wystawa najnowszych prac autorstwa Józefa Wilkonia – wirtualna wystawa Galerii Limited Edition (www.limitededition.pl) połączona z ekspozycją czasową w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach (ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z recepcją, T: (46) 857 71 75)

Kuratorka wystawy: Wiesława Wideryńska

Galeria Limited Edition (www.limitededition.pl)

Galeria sztuki Limited Edition oraz Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach zapraszają na wystawę pt. „Akt w malarstwie Józefa Wilkonia”, prezentującą unikatową serię obrazów autorstwa Józefa Wilkonia stworzoną przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Ekspozycję można oglądać od 13.02.2019 do 07.04.2019 roku w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach (ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice). Uzupełnieniem rzeczywistej wystawy będzie wirtualna ARTEekspozycja dostępna online na: www.limitededition.pl. Akt w malarstwie Józefa Wilkonia to seria obrazów autorstwa Józefa Wilkonia stworzona przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii – zostały namalowane palcem na tablecie i wydane przez Galerię Limited Edition z Warszawy z okazji 89. urodzin Artysty jako grafika kolekcjonerska. Współorganizatorem projektu jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach, gdzie można zobaczyć czasową ekspozycję tych niezwykłych prac. W trakcie niniejszej wystawy zostanie zaprezentowanych 30 wyselekcjonowanych obiektów, które do tej pory nie były dostępne w sprzedaży. Prace te wydano w ekskluzywnej, sygnowanej i numerowanej ręcznie edycji limitowanej 5 sztuk. Obiekty zostały wydrukowane w technologii Digigraphie, na płótnie o wielkości 100 x 75 cm. Szlachetność materiału oraz technologia wydruku nadały tym wizerunkom ponadczasowego charakteru oraz trwałości, dzięki czemu zadowolą one najbardziej wybrednych kolekcjonerów. ‒ Niektóre akty narysowane zostały w wielkim uproszczeniu, niczym znak wyłaniający się z ciemności. Inne nie pozbawione narracji i atrybutów dnia codziennego, zachwycają poetyką prostoty i harmonii. Są rodzajem autowidoków zapamiętanych przez twórcę (…) Patrząc na obrazy namalowane przez Wilkonia mamy wrażenie, iż mamy do czynienia ze swoistym dialogiem artysty z wizerunkami aktu na przestrzeni historii sztuki. Można dopatrywać się w nich światła Caravaggia, Rembranta czy Giorgione. Również w temacie i kolorze znajdujemy analogię do kobiet malowanych przez Lucasa Cranacha „Trzy gracje”, Giorgione „Śpiąca Wenus”, czy Bouchera „Portret Marie-Luise” ‒ komentuje kurator wystawy Wiesława Wiredyńska. Akt w malarstwie Józefa Wilkonia jest efektem trzeciej już współpracy artystycznej Mistrza i Galerii Limited Edition. W 2016 roku została wydana seria Elektroniczne Impresje Wilkonia, a w 2018 roku powstał zbiór unikatowych rzeźb w brązie pt. Brązy Wilkonia. Prace te są dostępne wyłącznie w Galerii Limited Edition. Wystawę będzie można oglądać w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach, (ul. Sienkiewicza 4, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z recepcją, T: (46) 857 71 75) oraz wirtualnie na stronie www. limitededition.pl, w dniach od 13 lutego do 7 kwietnia 2019 roku.

JÓZEF WILKOŃ
Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. W latach 1947-1949 uczęszczał do Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (w tej samej klasie uczyli się też Roman Cieślewicz i Franciszek Starowieyski). W roku 1950 rozpoczął studia malarskie w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Adama Marczyńskiego (dyplom otrzymał w 1955 roku). Jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra w 1954 roku.

Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Na jego dorobek w tej dziedzinie składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków. Prace Józefa Wikonia zobaczyć można m.in. w japońskich muzeach i wielu prywatnych kolekcjach. W dorobku artysty jest kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, w tym: Galeria in der Biberstrasse (Wiedeń, 1964), MAG Gallery (Zurych, 1980), Centrum Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration w Troisdorfie (Berlin, 2000), Museum of Illustration (Toyama, Oshima 2001), Narodowa Galeria sztuki Zachęta (Warszawa, 2006/2007). Wśród wielu nagród szczególne miejsce zajmuje Deutsche Jugendbuchpreiss (1966), czy japońska Owl Prize (1984), którą przyznaje dziecięco-dorosłe jury. Artysta otrzymał również wiele nagród na międzynarodowych spotkaniach m.in. Nagroda Honorowa w konkursie na ilustrację do Don Kichota w Buenos Aires (1965), złoty medal oraz Nagroda Honorowa na BIB w Bratysławie (1969, 1973), Premio Grafico w Bolonii (1974, 1991), Andersen Premio w Genewie (1998).

LIMITED EDITION (www.limitededition.pl)
Galeria Sztuki Limited Edition to internetowa galeria sztuki współczesnej skupiająca czołowych przedstawicieli polskiej i międzynarodowej sceny artystycznej. W ofercie galerii znalazły się prace mistrzów malarstwa: Pabla Picassa, Paula Klee, Salvadora Dalego, Marca Chagala, Joana Miró; rodzimych klasyków: Józefa Wilkonia, Janusza Stannego, Beaty Czapskiej, Tadeusza Dominika oraz młodych artystów o ugruntowanej pozycji w Polsce i na całym świecie: Marcina Ryczka, Rafała Michała Szatona i Paula Bika. Misją galerii jest promocja starannie wyselekcjonowanych prac malarstwa, grafiki i fotografii kolekcjonerskiej w zgodzie z najnowszymi trendami rynku sztuki oraz nowoczesnymi technologiami. Jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła się organizacji wystaw całkowicie wirtualnych łączących profesjonalne zaplecze merytoryczne z powszechną dostępnością. Limited Edition to jedyna w Polsce galeria internetowa uczestnicząca w prestiżowym rankingu Kompas Młodej Sztuki. Galeria od wielu lat bierze udział w Warszawskich Targach Sztuki.

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach (www.palacradziejowice.pl)
Od roku 1965 pałac zaczął pełnić funkcję Domu Pracy Twórczej dla Twórców kultury. Przyjeżdżają tu pisarze, publicyści, aktorzy, filmowcy, muzycy i plastycy. Przez trzydzieści lat stałym rezydentem pałacu był Jerzy Waldorff. Obecnie pałac jest najważniejszym ośrodkiem kulturalnym regionu. Odbywają się tu liczne koncerty, wystawy, spektakle teatralne, warsztaty i plenery. Pałac jest jedynym i unikatowym ośrodkiem w całej Polsce, który stwarza warunki do rozwoju i promocji kultury we wszystkich jej dziedzinach.

Wystawa ,,Akt w malarstwie Józefa Wilkonia”– ARTEkspozycja online (od 13.02.2019) oraz wystawa w Nowym Domu Sztuki Pałacu w Radziejowicach (ul. Sienkiewicza 4, Radziejowice, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym z recepcją, T: (46) 857 71 75) od 13.02.2019.

Galeria Limited Edition – www.limitededition.pl

Wystawa online dostępna w języku polskim: www.limitededition.pl

ORGANIZATORZY Galeria Sztuki Współczesnej Limited Edition (www.limitededition.pl)

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

PATRONI MEDIALNI

Fundacja „Arka” im. Józefa Wilkonia

Rynek i Sztuka Świat

Rezydencji Weranda

La Vie Magazine

WSPÓŁPRACA REDAKCYJNA

RMF Classic