Pablo Picasso

Bio

Pablo Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso urodzony 25 października 1881 roku w Maladze, zmarł 8 kwietnia 1973 roku w Mougins. Hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku. Wspólnie z Georges Braque uznawani za twórców kubizmu.
Talent plastyczny Picassa został odkryty bardzo wcześnie przez jego ojca, znakomitego rysownika. Picasso kształcił się w Hiszpanii, później w Paryżu (1901-1922), gdzie istotny wpływ na jego twórczość miało zetknięcie z postimpresjonistami, głównie Henrim de Toulouse-Lautreckiem.
Okres błękitny twórczości Picassa to prace z lat 1901-1904. Były to dzieła utrzymane w kolorycie melancholijnym, ukazujące postacie, świat i życie osób biednych („Życie”, „Stary gitarzysta”, „Dwie siostry”, „Prasowaczka”). Po tym okresie twórczość Picassa weszła w okres różowy, bardziej optymistyczny, to głównie sceny z życia cyrkowców („Dziewczyna na kuli”, „Kuglarze”, „Toaleta”, „Rodzina arlekina”).
Począwszy od roku 1907 Picasso eksperymentował z geometryzacją i uproszczoną formą (głównie pod wpływem Paula Cézanne’a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej). To właśnie ten okres dał początek kubizmowi („Panny z Awinionu”, „Portret Gertrudy Stein”). Za manifest kubizmu uważana bywa premiera utworu scenicznego Parady do libretta Jean Cocteau, do którego muzykę napisał Erik Satie, a scenografię zaprojektował Picasso. Wystawiony został w 1917 roku przez „Balety Rosyjskie” Siergieja Diagilewa.
Następne lata życia Picassa to ciągłe poszukiwania twórcze. W roku 1937 na zamówienie republikańskiego rządu Hiszpanii za 200 tys. peset namalował słynną „Guernicę”. Okres II wojny światowej spędził w Paryżu. W 1946 roku wyjechał na Lazurowe Wybrzeże. W 1948 roku zamieszkał w Vallauris.
Po roku 1948 namalował obrazy antywojenne („Masakra w Korei”, „Wojna, Pokój”). Okres twórczości powojennej Picassa jest bardzo bogaty i niezwykle różnorodny. Można śmiało stwierdzić, że twórczość Picassa miała olbrzymi wpływ na każdą dziedzinę współczesnej plastyki.