Otwarcie działalności wystawienniczej Galerii Limited Edition wystawą malarstwa Darka Pali “Pomosty”
Wernisaż: 24.10.2013
Wystawa: 25.10 – 24.11.2013
Galeria Sztuki Limited Edition ul. Rozbrat 44, Warszawa
- Ekspozycja
- Dla mediów
Tytuł wystawy: Pomosty
Autor: Darek Pala
Kurator: Wiesława Wideryńska
Wernisaż: 24.10 o godzinie 20.00 w trakcie otwarcia Galerii Limited Edition
Czas trwania: 25.10.2013 – 24.11.2013
To nie przypadek, że otwarciu nowej ambitnej w swoich zamiarach galerii sztuki współczesnej towarzyszy wernisaż wystawy Darka Pali – artysty nieustającego w poszukiwaniu nowych form wyrażania własnych emocji. Różnorodność w twórczości Pali jest wręcz zaskakująca. Zmiany dotyczą nie tylko samego tematu, ale również technik malarskich oraz materiałów na których powstają obrazy (np. skrzynki, deski). Malarz nieustannie ucieka przed rutyną poszukując sposobu na wyrażenie siebie.
Jest jeszcze jeden powód, oprócz bezsprzecznie talentu malarskiego, dla którego prace Darka Pali inaugurują działalność galerii mającej w swoich planach sprzedaż dzieł sztuki współczesnej. Tym powodem są spektakularne sukcesy malarza na rynku sztuki. Jego malarstwo zachwyca dostarczając ludziom niemal fizycznej przyjemności. Nabywając prace artysty decydują się na obcowanie z obrazem najprawdopodobniej wiszącym na ścianie w przestrzeni prywatnej kupującego. Co jest tego przyczyną? Może to eksplozja koloru przemieszana z emocjami przelana na płótno jest tak atrakcyjna dla widza. Niewątpliwie kolor w pracach Darka Pali jest najważniejszy. Jest tym, co przede wszystkim przyciąga uwagę patrzącego, stanowi bazę jego malarstwa. Jest bezsprzecznie wynikiem poszukiwań formalnych artysty, jak również pewnego rodzaju przekaźnikiem jego osobistych emocji.
Droga Darka Pali do koloru przebiegła w sposób zaskakujący. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie postanowił zostać architektem. Rozpoczął studia na Wydziale Architektury ASP w Krakowie. Szybko jednak doszedł do wniosku, że ciekawszym zajęciem dla niego jest studiowanie sztuk pięknych. W efekcie ukończył grafikę na tej samej uczelni. Jednak jak sam mówi: robienie grafiki nie dawało mu takiego uwolnienia, dlatego powstał pomysł na aneks z malarstwa w pracowni znanego krakowskiego malarza Zbysława Maciejewskiego, który uważał się za spadkobiercę polskiego koloryzmu i modernizmu. Stąd też fascynacje Darka Pali postkoloryzmem krakowskim wywodzącym się z tradycji pomłodopolskiej. We wczesnych obrazach artysty można odszukać coś z klimatu Wojtkiewicza, Weissa może Boznańskiej. Taki sposób malowania żywy w środowisku krakowskim odbiegał od stylu sztuki powstającej w kręgach warszawskiej ASP, co też stanowiło zapewne atrakcję dla stołecznych koneserów zainteresowanych sztuką i jej kolekcjonowaniem. W kompozycjach figuralnych, niewolnych od pewnej skłonności do dekoracyjności, które przyniosły malarzowi największą popularność, człowiek potraktowany jest jak element równorzędny z każdą inną partią obrazu, światło w obrazie staje się światłem własnym farby. W tym czasie Darek Pala maluje głównie olejami zagęszczając strukturę obrazu niejednokrotnie zmieniając całkowicie jego kolorystykę. Prace zawierają element subiektywny pokazując indywidualne przeżycia artysty do nieomalże rozpoznawalnych sytuacji i ludzi, zamieniając się w pewnego rodzaju kronikę towarzyską opowieściami zabarwionymi ironią wręcz groteską. Taki sposób obrazowania przysparza też artyście liczne rzesze miłośników jego malarstwa.
Nie bez wpływu na twórczość Darka Pali miał jego kilkuletni pobyt na Florydzie. Przyniósł zmianę sposobu malowania, nowe wątki – między innymi niezwykły cykl sytuacji rozgrywających się na basenie. Narracyjne, pełne symboli obrazy z cyklu „basenowych” przekazują widzowi opowieść o ludziach i ich zachowaniach w czasie pobytu na basenie ich emocjach, wzajemnych relacjach. Psychologiczny obraz zachowań ludzi w konkretnej sytuacji poparty malarskimi rozstrzygnięciami, śmiałymi barwami, formami, fakturami stanowi atrakcyjny dla widza obraz. Na wystawie będzie można również obejrzeć najnowsze realizacje olejne malarza w tym dwa obrazy z cyklu wcześniej wspominanego. Dotychczasowy sposób budowania obrazu za pomocą płaskiej plamy w pewnym momencie zastępuje kompozycja z głębią planów.
Po raz pierwszy na wystawie towarzyszącej otwarciu Galerii Sztuki „Limited Edition” na Rozbrat 44a zobaczymy nowe realizacje malarskie Darka Pali. Ważnym uzupełnieniem obrazów olejnych będzie ekspozycja rysunków, które są swoistego rodzaju notesem prywatnym malarza, w zamyśle nieprzeznaczonych do prezentowania na wystawach. „Umiejętność rysunku jest źródłem i istotą samego malarstwa” tak o rysunku mówił Michał Anioł już pięć wieków temu. Prace Darka Pali zasilają prywatne kolekcje w kraju i za granicą. Wybór pokazany na wystawie jest zaledwie częścią bardzo różnorodnego dorobku artysty, który sam o sobie mówi „Nie wyobrażam sobie życia bez malowania. Ja już nic innego nie potrafię robić. Muszę malować… ”.
Kurator wystawy: Wiesława Wideryńska