Tomasz Górnicki

Bio

Jeden z najciekawszych i najzdolniejszych rzeźbiarzy obecnie tworzących. Urodził się 01.11.1986. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2010 roku w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Jego zainteresowania skupiają się wokół realizmu, motywem przewodnim jest fizyczność, wehikuł wnoszący do świata symbolicznego, szlak ku archetypom. Jego miejskie działania prowokują pytania i nigdy nie pozostawiają widza obojętnym. Posługuje się językiem symboli, głównie religijnych, filozoficznych i psychologicznych. „Fascynują mnie naturalne formy i ich porządek wynikający z geometrii, mechaniki i fizycznego napięcia. Do logicznej struktury/kosmosu dodaję uczucie/chaos. Trwałe poczucie straty to fundamentalna emocja, która mnie napędza… a piękno jest odpowiednikiem utraty – zamrożenie chwil w rzeźbie to sposób na oszukanie czasu i odłożenie nieuniknionego. Kamień, brąz i stal to nośniki stanów, które chcę zachować dla siebie i innych”.
Górnicki pracuje zarówno z monumentalną skalą, jak i małą formą. Eksperymentuje z łączeniem różnych materiałów, takich jak brąz, kamień, aluminium i tkanina. Bada walory koloru i przenosi grafikę 2D do świata 3D. Wierzy, że rzeźba może aranżować, a nawet kreować przestrzeń. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych oraz był autorem wystaw indywidualnych.

Prace w kolekcjach muzealnych

Muzeum Śląskie

Wystawy w galerii

wystawa na dziesięciolecie galerii Limited Edition

Dziesięć na dziesięć: jubileuszowa aukcja 10 obiektów artystów dekady Galerii Limited Edition

Wystawa przedaukcyjna 2.XII – 9.XII.2022
Licytacja przez internet: www.artinfo.pl”
12.XII.2022 GODZ. 19:30

Targi sztuki

19. Warszawskie Targi Sztuki

19. Warszawskie Targi Sztuki 2022

Zobacz więcej

18. Warszawskie Targi Sztuki 2021

Zobacz więcej

17. Warszawskie Targi Sztuki 2019

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.