Marc Chagall

Bio

Marc Chagall, Mark Zacharowicz Szagal, urodzony 6 lipca 1887 roku w Łoźnie koło Witebska w ubogiej chasydzkiej rodzienie jako Mojsza Zacharowicz Szagałow; zmarł 28 marca 1985 w Saint-Paul de Vence. Rosyjski malarz i grafik żydowskiego pochodzenia posiadający obywatelstwo rosyjskie i francuskie. Pierwotna pisownia nazwiska artysty brzmiała Segal, jest to tzw. nazwisko lewickie, akronim od hebrajskiego Segan Levi (hebr. סגן לוי) – przełożony lewitów.

Chagall pobierał pierwsze lekcje malarstwa u lokalnego nauczyciela Jehudy Pena. W wieku 19 lat wyjechał do Petersburga, gdzie rozpoczął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki u Mikołaja Roericha, a następnie w latach 1908-1910 w prywatnej szkole Jelizawiety Zwancewej u Leona Baksta.

Latem 1908 roku stworzył swoje pierwsze znaczące dzieło, „Śmierć”, w którym zaznaczyły się pewne wpływy Gauguina.
W 1910 roku Chagall otrzymał stypendium umożliwiające mu wyjazd do Paryża. W 1915 roku poślubił Bellę Rosenfeld, z którą miał córkę Idę. W 1922 roku wyjechał z Rosji, zatrzymując się na krótko w Berlinie. Powodem wyjazdu było żydowskie pochodzenie Chagalla i tematyka jego prac, która nie wychwalała heroizmu sowieckiego. W 1935 roku przybył do Polski. Dwa lata później otrzymał obywatelstwo francuskie. Z tego okresu pochodzi seria artykułów, poezji i pamiętników pisanych w języku jidysz, które ukazywały się głównie w prasie. Dopiero po śmierci artysty wydano je w formie książkowej. W 1941 roku wyjechał wraz z rodziną do USA. W ucieczce z Marsylii pomógł mu amerykański dziennikarz Varian Fry, ratując mu prawdopodobnie życie. Chagall osiedlił się w Nowym Jorku, gdzie mieszkał do roku 1948. 2 września 1944 roku zmarła żona malarza Bella, która pojawiała się na wielu jego obrazach. Rok później Chagall związał się z gospodynią Virginią Haggard McNeil, z którą miał syna Davida. W latach 50. XX wieku przenieśli się do willi w Prowansji we Francji. Virginia opuściła Chagalla w 1952 roku. 12 czerwca tego samego roku ożenił się po raz drugi z Valentine Brodsky, którą zwykł nazywać Vava. W 1966 roku małżeństwo przeniosło się do Saint-Paul de Vence. Malarz zmarł 28 marca 1985roku w Saint-Paul-de-Vence we Francji. Tutaj też został pochowany.

Bardzo charakterystyczne malarstwo Chagalla dotyczy głównie tematów takich jak miłość i radość życia. Postacie często są wykrzywione i powykręcane. Artysta tworzył również rzeźby, ceramikę i witraże.