0 prod. 0,00 PLN

Paul Klee

Paul Klee

Paul Klee urodzony 18 grudnia 1879 w Münchenbuchsee koło Berna, zmarł 29 czerwca 1940 w Muralto. Malarz szwajcarsko-niemiecki.

Pochodził z muzykalnej rodziny – jego ojciec Hans Klee był nauczycielem muzyki w seminarium nauczycielskim koło Berna. We wczesnych latach Paul chciał zostać muzykiem, ale ostatecznie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Uznał jednak, że nie są dla niego zbyt rozwijające i w towarzystwie jednego z przyjaciół postanowił rozpocząć kształcenie na własną rękę, głównie poprzez zbieranie doświadczenia uczestnicząc w licznych podróżach. Ostatecznie osiadł w Monachium, gdzie poznał takich artystów jak Wassily Kandinsky i Franz Marc. Wkrótce przyłączył się do ugrupowania Der Blaue Reiter. Poznał też bawarską pianistkę Lily Stumpf, z którą się ożenił; mieli jednego syna.

W 1914 roku artysta odwiedził Tunezję, która wywarła na nim duże wrażenie. Po I wojnie światowej, w której brał czynny udział służąc w armii niemieckiej, Klee nauczał w Bauhausie, a od 1931 w Akademii w Düsseldorfie, aż do momentu uznania go przez partię nazistowską za twórcę "sztuki zdegenerowanej". W roku 1933 Klee wrócił do Szwajcarii; w 1935 roku stwierdzono u niego sklerodermię. Choroba postępowała stopniowo, aż do jego śmierci w szwajcarskim Muralto w roku 1940.

Klee tworzył przy użyciu farb olejnych, akwareli, tuszu. Często mieszał różne techniki w ramach 1 dzieła. Był związany z różnymi kierunkami: ekspresjonizmem, kubizmem i surrealizmem, ale jego prace trudno jednoznacznie zaklasyfikować do któregoś z tych kierunków. Prace Klee, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, odwołują się do poezji, muzyki (elementy notacji muzycznej) i snów. Późniejsze dzieła składają się z sieci charakterystycznych "hieroglificznych" znaków. Jego malarstwo to przede wszystkim taniec symbolu, rytmu i znaku. Bardziej znane prace Klee to „Południowe ogrody” (1919), „Ad Parnassum: (1932), „Uścisk” (1939).

Muzeum jego imienia powstało w Bernie według projektu włoskiego architekta Renzo Piano. Otwarte w czerwcu 2005 roku gromadzi kolekcję 4000 prac Paula Klee, w tym 200 jednocześnie udostępnianych zwiedzającym.

Ciekawostka:

  • W roku 1905 Klee zaczął eksperymentować z rysunkami rysowanymi na zaczernionych płytach szklanych. Wykorzystywał opór niekonwencjonalnego podłoża, aby zbadać nowe możliwości wyrazu plastycznego. Od tych eksperymentów przeszedł do malarstwa na szkle, które ze zmienną intensywnością uprawiał do roku 1912
  • Paul Klee był bardzo płodnym artystą i pozostawił po sobie ogromną kolekcję prac zawierającą blisko kilka tysięcy dzieł. W obrazach tych zauważyć można pewną określoną, charakterystyczną tylko dla niego ikonografię, w której widoczne są wpływy muzyki, echa teatru marionetek czy bliżej niesprecyzowanych światów podwodnych. Można odnaleźć także wypływ wielkich kultur muzułmańskiej, egipskiej, sztuki Islamu czy mozaik bizantyńskich, a także sztuki wczesnochrześcijańskiej
  • Obecnie jego prace sprzedawane są nawet za 7,5 miliona dolarów amerykańskich

7 produkt(ów)

na stronę

Siatka  Lista 

Ustaw kierunek malejący
She is Leaving Us
350,00 PLN
Stylized

Stylized

Paul Klee
350,00 PLN
Aktualności