0 prod. 0,00 PLN

Joan Miró

Joan Miró

 Joan Miró i Ferrà urodzony 20 kwietnia 1893 w Barcelonie, zmarł 25 grudnia 1983 w Palma de Mallorca. Kataloński malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego dzieła należące do nurtu surrealizmu, są wyrazem powrotu do dzieciństwa i interpretowane jako „piaskownice dla podświadomości”. Styl  Miró to połączenie prostej formy i bardzo żywych kolorów. Prace odzwierciedlają tęsknotę artysty za dzieciństwem, kojarzą się bowiem z rysunkami małego dziecka.

Joan Miró urodził się jako syn złotnika i jubilera. Miał zostać poważnym biznesmenem, równolegle ze sztuką studiował nawet biznes. Niezbyt długo jednak pracował w zawodzie księgowego. Przypłacając to załamaniem nerwowym oddał się całkowicie sztuce.

Początkowo Miró tworzył w różnych stylach, na przykład fowistycznym i kubistycznym. Po roku 1920 zamieszkał w Paryżu, gdzie poznał Pabla Picassa, Wasilija Kandinskiego i innych znanych artystów. W 1924 roku dołączył do surrealistów z kręgu André Bretona, zawsze jednak pozostając nieco z boku. Ten fakt pozwolił mu eksperymentować z różnymi stylami bez obawy, że zostanie wykluczony ze środowiska. Niezależność ta jest mocno widoczna w jego pracach.

Pod wpływem surrealistów rozwinął swój indywidualny styl, czyli zestawienie umieszczonych nieważko kolorowych znaków i poetyckich form, które kojarzą się zarazem z pozornie naiwną świeżością inwencji i z wybujałym oraz barokowym duchem katalońskim. Jego stylistyka to „organiczne” formy i „spłaszczony” rysunek o ostrych liniach. Styl Miró wykształcił się ostatecznie z początkiem lat 30. XX wieku. Charakterystyczne żywe kolory i proste formy to typowy styl Miró. André Breton, twórca surrealizmu i jeden spośród jego bardziej radykalnych teoretyków,  nazwał Miró „najbardziej surrealistycznym spośród nas wszystkich”. W tych czasach Miró zyskał sławę i zaczął być rozpoznawalny poza granicami Francji.

W latach 1940–1948 Miró wrócił do Hiszpanii i zaczął pracować z różnymi mediami: rzeźbą, ceramiką i muralami, czyli malarstwem ściennym. W 1947 roku wyjechał po raz pierwszy do Stanów Zjednoczonych, gdzie miał kilka monograficznych wystaw z najważniejszą spośród nich w Museum of Modern Art w Nowym Jorku w latach 1951 oraz 1959. W roku 1954 Miró zdobył nagrodę na Biennale w Wenecji.

W 1959 roku André Breton poprosił Miró, aby wziął udział w wystawie „Hołd surrealizmowi” wraz z Enrique Tábarą, Salvadorem Dalim i Eugenio Granellem. W tym samym roku Miró otrzymał Guggenheim International Award. Z początkiem lat 60. XX wieku jego prace doceniły największe muzea na świecie, organizując mu wystawy, a Miró tworzył ilustracje, litografie i monumentalne rzeźby dla założonej przez Aimeé Maeghta, sławnego marszanda sztuki, Fundacji Maeghta.

W roku 1968 Miró uzyskał doktorat honoris causa Uniwersytetu Harvarda, a w 1979 roku – Uniwersytetu Barcelońskiego. W 1968 roku ukończył realizacje zamówienia na dwie duże kompozycje ceramiczne dla siedziby UNESCO w Paryżu – „Ścianę Księżyca” oraz „Ścianę Słońca”. W roku 1972 powstała Fundacja Miró – muzeum sztuki współczesnej poświęcone jego twórczości.

W 1980 roku Miró dostał Złoty Medal Sztuk Pięknych z rąk króla Hiszpanii Juana Carlosa.

Pod koniec życia Miró zaczął korzystać z różnych form wyrazu, tworząc między innymi setki ceramik.

Zmarł w swym domu w Palma de Mallorca 25 grudnia 1983 roku.

Wiele jego dzieł można obejrzeć w Fundacji Joana Miró w Montjuïc w Barcelonie i w National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Czy wiesz o tym, że … ?

 • Miró był człowiekiem zdyscyplinowanym i ciężko pracującym. Skromny, introwertyczny i małomówny nie miał w sobie nic, co kojarzyłoby go z artystyczną cyganerią. Był zorganizowany, solidny i punktualny
 • W 1974 roku Miró stworzył gobelin dla World Trade Center. Artysta był początkowo przeciwny temu projektowi, jednak nauczył się tkać i ostatecznie jego dzieło zdobiło wnętrze budynku przez wiele lat. Gobelin w World Trade Center uległ zniszczeniu podczas ataku terrorystycznego 11 września 2001 roku
 • Miró był płodnym grafikiem. Pracował technikami kwasorytniczą oraz litograficzną i należał do tych współczesnych artystów, którzy – jak Picasso i Chagall – udostępniali swe dzieła szerszej publiczności poprzez odbijanie ich w dużych seriach. Dzięki temu prace Miró są dostępne nawet dla miłośników sztuki o ograniczonym budżecie. Nie zmienia to faktu, że jego obrazy osiągają ceny od 250 tys. do 8 mln. dolarów

8 produkt(ów)

na stronę

Siatka  Lista 

Ustaw kierunek malejący
 • "Miró"

  "Miró"

  Joan Miró
  500,00 PLN
 • II

  II

  Joan Miró
  750,00 PLN
 • III

  III

  Joan Miró
  750,00 PLN
 • IX

  IX

  Joan Miró
  950,00 PLN
Sobreteixims

Sobreteixims

Joan Miró
550,00 PLN
VI

VI

Joan Miró
750,00 PLN
 • VIII

  VIII

  Joan Miró
  750,00 PLN
 • X

  X

  Joan Miró
  950,00 PLN
Aktualności