Spojrzenie Olgi Romanowej

Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć fragment twórczości Rafała Michała Szatona, artysty urodzonego w Polsce a od kilkunastu lat mieszkającego w Hiszpanii.  Już 5 grudnia rusz wirtualna wystawa na http://limitededition.pl. Część prac zostanie wyeksponowanych u Partnera wystawy, w restauracji Le Bistro Rozbrat mieszczącej się na warszawskim Powiślu przy Rozbrat 44a. 

  Szaton

Klimat miejsca i sztuka malarzy hiszpańskich zaważyła  na pracach Szatona w sposób znaczący.  Patrząc na Jego prace nie trudno oprzeć się wrażeniu o ich podobieństwie do twórczości wielkiego hiszpańskiego malarza Pabla Picassa, a szczególnie portretów namalowanych przez mistrza w latach 60. Szaton artysta o szerokich zainteresowaniach, z wykształcenie również historyk sztuki, w swojej twórczości powołuje się także na malarstwo Rafaela, Modiglianiego, Goyy czy Velazgueza.

Szaton

 

 

Jego sztuka silnie powiązana jest z kulturą europejską, o czym świadczą źródła inspiracji artysty, portretującego postaci pochodzące z mitologii greckiej, jak również  osoby realne znane z najnowszej historii. Jedną z najpiękniejszych prac na wystawie jest portret Olgi Nikołajewnej Romanowej, pierwszej córki ostatniego cesarza Rosji Mikołaja II, namalowany w ulubionej przez  artystę technice, czarnym tuszem na papierze z użyciem farb akrylowych. Pełna liryzmu postać Olgi trzymającej na ręku kota - pięknej, mądrej i świadomej otaczającej ją rzeczywistości kobiety, robi wielkie wrażenie i niewątpliwie zapada w pamięć patrzącego.

 

Portrety autorstwa Szatona nie ograniczają się do zwykłego przedstawienia malowanej postaci ale starają się tę postaćSzaton zinterpretować wydobyć osobowość i cechy charakterystyczne portretowanego. Są dekoracyjne co czyni z nich również niezwykły element wystroju wnętrza. Tematem prac malarza są też martwe natury namalowane zawsze w charakterystyczny dla Niego sposób, czarnym tuszem na białym tle, przywołujące skojarzenia z malarstwem kaligraficznym. Pełne liryzmu i symboliki prace, niezwykłe w swej formie i temacie intrygują i zaciekawiają.

 

Rafał Michał Szaton jest twórcą wszechstronnym i nie ogranicza się do pracy z klasycznymi mediami — wciąż poszukując nowych możliwości wyrazu. Zdobione przez niego ceramiki należą do ciekawszych tego typu przedmiotów. Na wystawie przygotowanej przez Galerię Sztuki Limited Edition oprócz malarstwa będzie można zobaczyć również egzemplarze ceramicznych mis zdobionych przez artystę.

Kurator wystawy: Wiesława Wideryńska