Warsztaty pasteli z Artystką Barbarą Lis.

 

Dnia 11.01 (sobota) w godzinach 12.00-14.00 w galerii sztuki Limited Edition przy Rozbrat 44a w Warszawie odbędą się warsztaty pasteli z Artystką Barbarą Lis.

 

Celem warsztatów jest poznanie podstawowych technik pasteli olejnej, przykładów prac wykonanych w tych technikach oraz kształcenie umiejętności manualnych.

 

Ograniczenia wiekowe: od 5 do 100 lat :)

 

Cena: koszt materiałów 10PLN/osobę. Liczba Miejsc ograniczona. Zapisy pod numerem telefonu 502-381-176.

 

Temat: moje ulubione zwierzątko

 

Warsztaty obejmują:

- krótkie, ilustrowane omówienie historii pasteli olejnej

- prezentację rodzajów materiałów i narzędzi malarskich

- pokaz malowania w technice (uzyskiwanie walorów barw)

- omówienie zadania do wykonania

- wykonanie indywidualnych prac na papierze

 

Barbara Lis: Urodziła się 5 listopada 1957 roku w Szczecinie. Ukończyła Instytut Wychowania Plastycznego UMCS w Lublinie. Od 1995 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich, a od 2001 Związku Polskich Artystów Plastyków.

 

Mieszka i pracuje w Krakowie. Zainicjowała rolę kuratora organizowanego w Krakowie ogólnopolskiego konkursu "Obrazy muzyką malowane". Tworzy głównie pastele.

 

Swoje prace pokazuje na wielu wystawach zbiorowych.

 

Prace w zbiorach państwowych: Muzeum Sztuki na Majdanku, Państwowa Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu i prywatnych w Polsce, Francji, Finlandii, Austrii, Słowacji, USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz na Ukrainie.

 

Uzyskane nagrody: Stypendium twórcze w dziedzinie plastyki Prezydenta Miasta Przemyśla nagroda regulaminowa w konkursie "Obraz '96" PGSW w Przemyślu wyróżnienie w konkursie "Artefakty" PGSW w Przemyślu.

 

Techniki pastelu zaczęto używać już w pierwszej połowie XVII wieku we Włoszech, gdzie rozpowszechnił się portret pastelowy. Prawdziwą samodzielność osiągnęła w malarstwie portretowym w XVIII wieku. Pastel był techniką modną zwłaszcza we Francji, w XIX wieku rozwiniętą wspaniale przez Edgara Degasa. W XX wieku do najbardziej znanych artystów posługujących się techniką pastelu należał hiszpański malarz Pablo Picasso.  W Polsce posługiwał się nią znakomicie Stanisław Wyspiański czy Leon Wyczółkowski. Malowanie pastelem wymaga od twórcy skupienia i ogromnej wrażliwości, ponieważ posługiwanie się delikatnymi kolorami oraz kruchym narzędziem tego wymaga. Pastele wcieramy w szorstki papier, rozmazując je palcami, aby tworzyć delikatne przejścia tonalne pomiędzy kolorami.