Rafał Michał Szaton - sylwestka Artysty

Artysta malarz urodzony w Polsce od lat mieszka w Hiszpanii. Klimat miejsca i sztuka malarzy hiszpańskich zaważyła  na Jego twórczości  w sposób znaczący.  Patrząc na działalność artystyczną  Szatona  wyraźnie widać inspiracje pracami znanych hiszpańskich malarzy Pabla Picassa czy Joana Miro. W swojej twórczości twórca nie odżegnuje się bynajmniej od estetyki wschodnioeuropejskiej, w której wyrastał. Istotnym rodzajem zainteresowań twórczych Szatona jest malarstwo portretowe. Tu można zauważyć echa twórczości jednego z najważniejszych polskich portrecistów Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego).

 

Portrety autorstwa Szatona budowane prostymi środkami malarskimi nie ograniczają się do zwykłego przedstawienia malowanej postaci, starają się tę postać zinterpretować wydobyć osobowość i cechy charakterystyczne portretowanego. Dekoracyjne w swojej formie, co czyni z nich również niezwykły element wystroju wnętrz.

 

Tematem prac malarza są także martwe natury przedstawione niekiedy w sposóbabstrakcyjny, namalowane zawsze w charakterystyczny dla Niego sposób ,czarnym tuszem na białym  tle, przywołujące  skojarzenia z malarstwem kaligraficznym. Pełne liryzmu i symboliki prace,  niezwykłe w swej formie i temacie, intrygują i zaciekawiają.

 

Rafał Michał Szaton jest twórcą wszechstronnym i nie ogranicza się do pracy z klasycznymi mediami. Nieustannie poszukując nowych form wyrazu, znaczną część swojej działalności artystycznej poświęca malarstwu, którego podłożem są formy ceramiczne.  Naczynia ceramiczne  w których  artysta zobaczył coś więcej niż talerze, misy czy dzbany stanowią przedmioty w których zaklęta została wrażliwość i emocje malarza. Niektóre pokryte niemal kaligraficznymi znakami, na zasadzie spontanicznych skojarzeń, inne natomiast spłaszczonymi formami o wyrafinowanej kolorystyce, przywołującej kolory słonecznej Katalonii, są niewątpliwie godne uwagi. Formy ceramiczne połączone z interesującym malarstwem, mogą z pewnością stanowić wzbogacenie najbardziej wymagających wnętrz, dając widzowi dużą dawkę dobrych emocji połączonych z estetycznym przeżyciem.  

 

Wiesława Wideryńska

 

Victoria

Manzanas

Dali

Abstrakt

Olga z kotem