Jak to się zaczęło..

 

Nie jesteśmy ludźmi wywodzącymi się ze świata sztuki lecz ze świata korporacji. Jednak to, co nas łączy, to ogromna pasja do sztuki współczesnej. Z tej pasji powołaliśmy do życia dziecko zwane Galerią Sztuki Dostępnej Limited Edition, która oferuje przede wszystkim edycje limitowane grafik i fotografii kolekcjonerskiej oraz inne dzieła takie jak malarstwo tworzone głównie na papierze artystycznym.

 

Papier okazał się kluczem do świata największych nazwisk sztuki współczesnej jak Pablo Picasso, Marc Chagall, Joan Miró, Salvador Dali, Paul Klee, Wassily Kandynski i wielu innych. Grafika jest bowiem techniką, dzięki której powstaje wiele oryginałów. Artysta tworzy matrycę, z której powstaje ich z góry określona liczba. Każda z tych odbitek jest oceniana przez Artystę i, jeśli spełnia jego oczekiwania, jest podpisywana i numerowana. Tak powstaje niewielka limitowana edycja danego dzieła w danej technice graficznej, zazwyczaj od kilku do kilkuset sztuk.

 

Do wyjątków należą np. litografie wydawane z okazji wystawy Artysty, który je tworzy. Powstają one w dużych nakładach, nawet kilkunastotysięcznych. Prace te nie są sygnowane (poza kilkudziesięcioma sztukami, reszta wydania ewentualnie z płyty) lecz z całą pewnością są to oryginalne, pierwsze i często jedyne edycje.

 

Zdarza się również, że tworzy się dodruk do pierwszej edycji, odtworzony za zgodą Artysty lub przez niego samego i wydany przez legendarne wydawnictwo. Te dzieła najczęściej też nie są sygnowane, lub są sygnowane z płyty, ale marka wydawnictwa, które je wydrukowało świadczy o ich autentyczności. Ważne jest jednak to, że zwykle i te edycje są limitowane. Mamy tu do czynienia zazwyczaj z większymi nakładami, dla szerszego grona odbiorców wychodzącego poza instytucje muzealne czy najbogatszych kolekcjonerów.

 

Tradycja wykonywania grafik ma niezwykle ciekawą, bogatą i wielowiekową historię. My szczególnie utożsamiamy się z działalnością pewnego paryskiego wydawnictwa Mourlot Printing Studio, które w 1976 roku przejęło studio druku map graficznych Michard Printing Company. Bowiem założyciele Mourlot Printing Studio - Fernand Mourlot (1895- 1988) i jego bracia - skutecznie doprowadzili do odrodzenia litograficznej sztuki w Paryżu pomiędzy dwoma wojnami światowymi. Prowadząc wydawnictwo Mourlot, pracowali oni z takimi artystami jak Matisse, Picasso, Miró, Dubuffet, Braque, Chagall, Giacometti, Cocteau, Calder i wieloma innymi wielkimi nazwiskami XX wieku.

 

Byliśmy tam i widzieliśmy studio w Montparnasse, w którym nieistniejące już atelier Mourlot wykonało swoje grafiki, używając do tego historycznych pras litograficznych, spod których wyszło tak wiele największych, współczesnych dzieł sztuki. Niewiarygodny jest klimat miejsca, w którym tacy artyści jak Pablo Picasso, Henri Matisse, Joan Miró czy Marc Chagall przygotowywali matryce, z których ich asystenci, również artyści, wykonywali odbitki graficzne na tychże maszynach.

 

Trudno się więc nam dziwić, że zakochaliśmy się w grafice bez pamięci :-)

 

Idąc tropem edycji limitowanej postanowiliśmy upowszechnić wyjątkowość jeszcze jednej gałęzi sztuki - fotografii kolekcjonerskiej.

 

Odwiedzając Wiedeń w trakcie zeszłorocznego miesiąca fotografii uderzył nas fakt, że fotografia kolekcjonerska na rynkach światowych już od dawna stanowi równoprawną dziedzinę sztuki, a ceny najlepszych fotografii dorównują dobrym dziełom sztuki współczesnej tworzonym w innych technikach. Z kolei Polski rynek fotografii dopiero się kształtuje. Ma więc on ogromny potencjał i stanowi tę gałąź sztuki, w którą na pewno warto inwestować. Obecne ceny fotografii kolekcjonerskiej w Polsce są na pewno bardzo przystępne i mocno wierzymy, że z biegiem lat będą już tylko rosły. Rozumiemy, że w Polsce żyją ludzie doceniający zatrzymany w kadrze artyzm, światło, cień, scenę z czyjegoś życia, utrwalenie przemijającej rzeczywistości. Bo nic bardziej nie oddaje emocji i klimatu sytuacji niż zdjęcie.. a jeśli do tego ma wartość artystyczną i rynkową, nie pozostaje nam nic innego jak pomóc ludziom odkryć w sobie potrzebę otoczenia się tą gałęzią sztuki.

 

Dlatego też zaprosiliśmy do współpracy wyjątkowych artystów fotografików, by stworzyli specjalnie dla nas edycję limitowaną ich najlepszych zdjęć. Podobnie jak z grafiką, edycja każdej fotografii jest określona, więc każdy z Was może powiesić na ścianie coś absolutnie wyjątkowego, unikatowego, w przystępnej cenie, bez obaw, że fotografia będzie powielana poza z góry określoną liczbą odbitek w danym formacie. Każda fotografia w naszym sklepie jest sygnowana ręcznie przez Artystów.


Kolejną, ogromną inspiracją dla nas jest malarstwo Rafała Michała Szatona, ucznia Pin'a Moralesa z bliskiego kręgu Salvadora Dalego. Szaton na co dzień żyje w Walencji, w Hiszpanii, tworząc tam głównie malarstwo ceramiczne. Zakochaliśmy się w jego malarstwie: wspaniały warsztat i niewiarygodnie bogata mieszanka stylów powodują, że dzieła tego Artysty są niezwykle rozpoznawalne, i charakterystyczne. Postanowiliśmy stworzyć dla Jego prac osobą zakładkę - inne dzieła - wychodzącą poza grafikę i fotografię kolekcjonerską. Specjalnie dla nas, Szaton tworzy malarstwo na dużych rozmiarów grubym papierze artystycznym, techniką akrylu i tuszu.

 

Poprzez naszą inicjatywę pragniemy przede wszystkim podzielić się z Wami miłością do grafiki, fotografii, malarstwa i sztuki współczesnej w ogóle, która przytrafiła się nam osobiście. Proponujemy Wam dzieła bardzo wyjątkowe, unikatowe i cenne, nie tylko w sensie materialnym (bo wartość tych prac będzie zapewne rosła z czasem) ale intelektualnym - po prostu ze sztuką. Bo któż nie chciałby otaczać się sztuką. My dajemy taką możliwość, udostępniając dzieła największych artystów sztuki współczesnej i świetnie rokujących artystów sztuki najnowszej.

 

Oto powołaliśmy do życia wypieszczoną, wymarzoną i wypielęgnowaną fuzję naszych predyspozycji, nabytych umiejętności i wielkiej pasji do sztuki współczesnej. Wszystko to ujęliśmy pod szyldem pierwszej w Polsce i jedynej Galerii Sztuki Dostępnej Limited Edition wychodzącej ze sztuką do ludzi. Naszą naczelną wartością jest dostępność, dlatego też nasze dzieła są dostępne dla każdego klienta za jednym kliknięciem … Oddajemy w Wasze ręce potężne narzędzie - galerię internetową, która ma za zadanie udostępnić dzieła naszych wspaniałych Artystów. Bo rozumiemy, że każdy z nas ma w sobie zakorzenioną chęć otaczania się autentyczną sztuką, lecz nie każdy miał okazję doświadczyć tej możliwości w świecie wypełnionym ofertą masowych druków i obrazów sklepów sieciowych, bez wartościowej alternatywy. Nasza oferta jest skierowana do ludzi, którzy niekoniecznie udają się do galerii stacjonarnych z różnych obiektywnych przyczyn. Chcemy dać Wam możliwość poczuć się dobrze i pewnie w świecie dzieł sztuki, skrupulatnie opisując każde z naszych dzieł oraz dając możliwość niezobowiązującego przymierzenia ich do ściany, którą mają docelowo zdobić, z możliwością ich bezproblemowego zwrotu.

 

Zapraszamy do zakupów :)