Bartłomiej Kownacki - polski malarz, autor figuratywnych obrazów niejednokrotnie kontestujących otaczającą nas rzeczywistość. Urodzony w 1978 roku w Ostródzie na Mazurach, od kilkunastu lat mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa.

 

W dzisiejszym, trudnym dla artystów czasie postanowił żyć z malarstwa. I to mu się udaje. Żyje skromnie, w maleńkiej pracowni na warszawskim Mariensztacie, kreując z determinacją swoje artystyczne plany. Jego umiejętności warsztatowe, upór i bezkompromisowość pozwalają przypuszczać, iż założenie malarza ma szansę realizacji i kolekcjonerzy z całego świata docenią płótna Kownackiego.

 

Ktoś kiedyś powiedział, że w sztuce zostało powiedziane wszystko. Kownacki, polemizując ze współczesnym malarstwem, sam żartobliwie twierdzi, że jest przeciwnikiem eksperymentu w sztuce. Nieustająco stara się doskonalić swój warsztat malarski czerpiąc wzory z dokonań dawnych mistrzów. Jak sam mówi malarstwo Jana Vermeera, Diego Velazqueza Caravaggia czy Rembranta potrafi zachwycić Go do łez. Aby czuć ciągłość z klasycznym malarstwem sam gruntuje płótna, studiując nieprzerwanie prace klasyków malarstwa dawnego. Doskonały warsztat malarski, świetny rysunek, wyczucie koloru i światła , to nie jedyne cechy jego malarstwa. Umiejętności warsztatowe , czerpane z rozmaitych źródeł ,wydają się być dla artysty jedynie środkiem do celu. Kownacki w swoją twórczością chce wzbudzić w widzu silne emocje, pobudzić oglądającego do myślenia krytycznego. Jego prace są swego rodzaju ironiczną narracją komentującą otaczający artystę świat. Swoista prowokacja na temat współczesności, obecna jest przynajmniej potencjalnie we wszystkich obrazach malarza. Wychowany z pewnej odległości od centrum z wielką żarliwością piętnuje małomiasteczkowe gusta i potrzeby. Kownacki nie zamyka się w swoim wyimaginowanym świecie, jest tu i teraz, z bezkompromisowością komentując rzeczywistość, stara się zmusić widzów do krytycznego myślenia, wprzęgając z wielką maestrią wyrafinowany świat sztuki w dyskurs społeczny.


Doskonaląc technikę malarską Kownacki nieustająco poszukuje interesujących tematów.

 

Częstym tematem obrazów Bartłomieja Kownackiego jest młoda piękna kobieta, najchętniej rozebrana. Jest autorem serii aktów kobiecych przedstawionych w prowokacyjnych pozach. Malując akty, artysta nie schlebia popularnym gustom, ostre erotyczne sceny przedstawiając z wielkim wyczuciem i kulturą plastyczną, Ma w sobie siłę i pewność człowieka, który doskonale wie ku czemu zmierza. Prowokacja wpisana jest w charakter artysty. Wykonany z wielką rzetelnością malarską obraz ma poruszyć oglądającego i oprócz doznań estetycznych ma go zmusić do silnych reakcji emocjonalnych i przemyśleń na konkretny temat. Często tematem prac malarza jest portret, niezmiennie wykonany z niezwykłą starannością i cierpliwością wręcz hiperrealistycznie. Nad portretem Kownacki potrafi pracować długo, aż płótno osiągnie zamierzony kształt. Niejednokrotnie trwa to parę lat. Portretując konkretnego człowieka przypisuje mu ironicznie określony atrybut związany z jego aktywnością. Z pod pędzla malarza wychodzi perfekcyjny wizerunek odzwierciedlający idealnie wygląd i emocje portretowanego.


Bartłomiej Kownacki poszukuje nieustająco swojej ścieżki artystycznej. Temperament artysty jak i jego ponadprzeciętne umiejętności malarskie, dają nadzieję na pojawienie się nowych ciekawych prac, które złożą się na dużą wystawę interesującego twórcy.

 

Prace dostępne są TUTAJ

 

 

Wiesława Wideryńska